Dzień powrotów zawsze wywołuje mieszane uczucia. Z jednej strony człowiek tęskni za domem, rodziną i swoim łóżkiem, jednak z drugiej strony nie chce, aby świeżo rozpoczęta przygoda dobiegła końca.
Wszyscy chcieli czerpać jak najwięcej z ostatniego dnia spędzonego razem. Poranek młodzież spędziła na malowaniu koszulek z hasłami dotyczącymi tolerancji oraz grafikami związanymi z wyjazdem. Następnie w ramach refleksji wszyscy wspólnie omawiali jakie kompetencje zdobyli podczas tego wyjazdu.
Pięć wspólnie spędzonych dni w nowym gronie to z pewnością doskonała okazja do lepszego poznania. Sprzyjały również temu przeprowadzone warsztaty skupiające się na wymianie kulturowej oraz spojrzeniu na świat z perspektywy swojego bliskiego sąsiada. Okazało się, że wiele nas łączy, a elementy które nas odróżniają to nie przeszkoda w zaakceptowaniu drugiej osoby, a dodatkowe atuty, dzięki którym staje się ona wyjątkowa.
W tych trudnych czasach, w jakich przyszło żyć naszym kolegom i koleżankom z Ukrainy dobrze było wyjechać i zapomnieć choć na chwilę o wszystkim. Mogliśmy skupić się na tym co jest tu i teraz. Dzięki projektowi młodzi ludzie mogli, wzmocnić umiejętności tolerancji i otwartości na drugiego człowieka, skupić się na swoich emocjach oraz pielęgnowaniu pewności siebie poprzez dostrzeżenie swoich zalet. Z każdym dniem umacniała się pozytywna atmosfera, co jest niezwykle istotne w procesie integracji.
Wyjazd do Wisły był z pewnością dla obu grup niebywałą przygodą i miłym oderwaniem od codzienności. Skutkiem przeprowadzonych działań w czasie trwania projektu będzie u uczestników większa tolerancja, chęć zrozumienia i akceptacji różnic, które występują m.in. pomiędzy osobami różnych narodowości.
Mamy nadzieję, że dobre wspomnienia pozostaną z uczestnikami biorącymi udział w projekcie jeszcze przez długi czas.