W dniu 12 czerwca dwie grupy biorące udział w projekcie „Co wiemy o tolerancji” nr 2022-1-PL01-KA152-YOU-000067324 spotkały się po raz pierwszy na żywo i rozpoczęły 5-dniową przygodę w ramach wspólnej mobilności do Wisły.
Wydarzenie rozpoczęło się oficjalnym przywitaniem uczestników, przedstawieniem inicjatora projektu oraz przypomnieniem o głównych założeniach projektu oraz celu wizyty w Wiśle. Na koniec został omówiony szczegółowo plan przygotowanych dla młodzieży z Polski i Ukrainy aktywności.
Po części oficjalnej dla wprowadzenia luźnej i przyjaznej atmosfery przeprowadzono kilka gier integrujących grupę. Na początek uczestnicy mieli za zadanie przedstawić się oraz pokazać w sposób niewerbalny swoje hobby. Najtrudniejsze w tym zadaniu było zapamiętywanie każdego imienia oraz czynności, jednak po reakcjach uczestników było widać, że ta aktywność sprawiała im wiele frajdy. Po przedstawieniu się, uczestnicy mieli ustawić się w szeregu według kolejności alfabetycznej, jednak nie mogli się oni ze sobą komunikować werbalnie. Kolejną grą był pisany głuchy telefon. Młodzież została podzielona na 4 drużyny. Każda z drużyn miała to samo hasło. Ostatnia osoba znająca hasło pisała je palcem na plecach osoby siedzącej przed nią. To samo powtarzały kolejne osoby, aż poprawne hasło docierało do pierwszej osoby w rzędzie. Drużyna, która jako pierwsza odgadła hasło – wygrała. Ostatnią zabawą był węzeł ułożony z rąk. Uczestnicy stojąc w kole mieli złapać za ręce dwie osoby stojące naprzeciw siebie, a następnie spróbować rozplątać węzeł powstały ze splecionych rąk nie puszczając splecionych ze sobą rąk. Uczestnicy musieli się na prawdę mocno napocić, aby wykonać to zadanie.
Po przerwie obiadowej zostały przeprowadzone zajęcia przez Panią Magdę na temat treningu komunikacji interpersonalnej oraz mowy werbalnej i pozawerbalnej. Zajęcia te wymagały od młodzieży dużego zaangażowania i kreatywności. Uczestnicy rozmawiali o cechach dobrego słuchacza oraz o tym czy w codziennym życiu posiadają w sobie te cechy. Interesującym w opinii większości osób ćwiczeniem było przedstawienie słowami przez jedną osobę obrazka, który otrzymała, a następnie narysowanie go przez pozostałych uczestników na podstawie tego, co usłyszeli. To zadanie pozwoliło zobaczyć, że każdy z nas komunikuje się w inny sposób i przedstawia zazwyczaj wszystko ze swojego punktu widzenia.
Na zakończenie pierwszego dnia zostało zorganizowane ognisko, gdzie uczestnicy w dalszym ciągu integrowali się ze sobą, piekli kiełbaski oraz mieli okazję posłuchać polskich oraz ukraińskich hitów muzycznych.